עשו זאת בעצמכם – בריכות נוי לגינה

נרקיסים לבנים פורחים מסביב לחלוקי נחל המרכיבים בריכה קטנה, שפיריות מרחפות מעל ודגים זהובים שוחים ברוגע לצליל מים מפכים – לא תרצו תמונה מרגיעה כזו בחצר ביתכם? בריכות נוי כרב מזמן לא נמצאות רק בבתי מלון, אפשר למצוא אותן בגינות רבות בבתים פרטיים. חומרי גלם זולים וקלים להשגה והתקנה פשוטה עושים את פריט הנוי הזה לנגיש לכל אחד. בריכות נוי מביאות שלווה טבעית ומראה רענן לחצר כל בית. בנוסף, הן גם מערכת אקולוגית קטנה המעניקה חיים לצמחים ובעלי-חיים. גינה קטנה או גדולה, הבריכה יכולה להתאים לכל חצר (היא לא צריכה להיות גדולה כמו בריכת שחייה). מעוניינים במעט מים זורמים, צמחי מים ססגוניים ודגים חמודים מחוץ לבית? בעזרת מדריך זה תוכלו לבנות את בריכת חלומותיכם בדרך שלכם – "עשו זאת בעצמכם". פה נפרט לכם אילו חומרים צריך לקנות, אילו כלים צריך לעבודה ושלבי הבנייה.

water-lily-2535801_960_720

חומרים וכלים

הכלים הדרושים לעבודה פשוטים וקלים להשגה, למי שאין כלי בסיסיים אלו בבית אפשר למצוא בחנויות בניין, גינון או חנויות המתמחות בבריכות נוי. מלבד זאת, כמות החומרים הדרושים היא בהתאם לגודל הבריכה, סגנון הבנייה ועיצובים אישיים. לפניכם רשימה של הדברים הבסיסיים הנחוצים לבנייה, לפי המדריך:

כלי עבודה:

 • מעדר
 • את חפירה
 • מיכל להכנת בטון (גיגית גדולה או מריצה)
 • דלי
 • צינור השקייה
 • פלס
 • סרט מדידה
 • סכין
 • קרש בניין ארוך

חומרים:

 • יריעת בד גאוטכני – חפשו בחנות לציוד גינון. מחיר למ"ר נע בין 15 ל-30 ש"ח.
 • יריעת גומי – כנ"ל.
 • מלט
 • חול
 • אבנים לקישוט שפת הבריכה
 • פילטר מים ומשאבה- ניתן למצוא בחנויות גינון, כלי בית, או ברשת. חפשו את המקום הקרוב אליכם המוכר פילטר מים לבריכות נוי. מחירם נע בין 300 עד כ-800 ש"ח, תלוי בסוג הפילטר.
 • אבנים לשפה – אפשר לקנות אריחים או בלוקים של אבן, שכן הם חתוכים וישר ובצורה אחידה. אם יש בסביבתכם אבנים יפות אפשר להשתמש במה שהטבע מספק לנו.
 • אדניות – לצמחי המים.
 • צמחי מים – כל סוג שתרצו, בין אם שתולים באדניות או מונחים ישירות בבריכה.
 • דגים – כי מי לא רוצה דגים בבריכה?

אחרי שאספנו ורכשנו את החומרים והכלים הדרושים, אפשר לעבור לשלב הבא – בחירת מיקום הבריכה.

בחירת מיקום הבריכה

מיקום הבריכה יותר חשוב מצורת הבריכה עצמה. מיקום נכון יביא להנאה הרבה ביותר שניתן להפיק מהבריכה וטיפול מינימלי ככל האפשר. הנה הקריטריונים שצריך לשקול בבחירת המיקום:

 • אזור ישיבה – מיקום הבריכה בקרבת פינת ישיבה חשוב כדי שתוכלו להנות מהמראה שלה ומצליל המים הזורמים. הבריכה צריכה לקבל את תשומת הלב המגיעה לה.
 • שמש – חשיפת הבריכה קרינת שמש עלולה ליצור בעיות. הראשונה היא ריבוי אצות במים, מה שגורם להם להיות עכורים ומקשה את עבודת הפילטר. השנייה היא שינוי טמפרטורה מהיר אשר מפריע להתפתחות מערכת אקולוגית בריאה. כדאי למצוא מקום בחצר שנחשף לשמש בין שלוש לשמונה שעות ביממה, כי השמש כן חיונית לחלק מהתפתחות החיים בבריכה.
 • עצים נשירים – עצים נשירים, למרות שהם יפים ומספקים צל, ילכלכו את המים ויגרמו לכם לעבוד הרבה בניקוי הבריכה. רצוי למקם רחוק ככל הניתן מעצים נשירים או מעצי בעלי פירות קטנים. מלבד הבעיה האסתטית, עלים שנופלים למים שוקעים ויוצרים שכבת ריקבון בקרקעית שקשה מאוד לנקות ויכולה להסריח ולהזיק לחיים בבריכה.
 • תשתיות – האם הבריכה ממוקמת קרוב מספיק בשביל לחבר נקודת חשמל לפילטר ותאורה? האם אפשר להגיע עם צינור ההשקייה לבריכה? יש לשקול את הקרבה לתשתיות לצורכי הקמה וטיפול בבריכה.
 • ניקוז מים – כדאי שלא למקם במקום בגינה אליו מתנקזים מים, כדי שכמות המים בבריכה תהיה בשליטתכם. חשוב מאוד שלא יהיה סיכוי שמי שטיפת הבית יתנקזו לבריכה כי הם יכולים להרוג את כל החיים בה.
 • עיצוב – מלבד כל הסיבות הפרקטיות, חשוב לבחור מקום שבו הבריכה תשתלב יפה עם הנוף ושאר הגינה. הסיבות הקודמות הן החשובות יותר, אך אם יש כמה מיקומים אפשריים העונים על כל הדרישות, נסו לדמיין איפה הבריכה תראה הכי יפה.

לפני שמפשילים שרוולים, יש עוד כמה דברים חשובים שצריך לקחת בחשבון.

גודל הבריכה

בריכה גדולה יותר קלה יותר לאיזון והחיים בה שוקקים יותר. הגודל המומלץ הוא לפחות 3X3 מטר, כלומר 9 מ"ר. ברכה גדולה יותר תדרוש יותר זמן הקמה, בריכה קטנה יותר תדרוש יותר טיפול ואחזקה, לרוב. כמו כן, בריכות קטנות חשופות לשינויים קיצוניים יותר. כמובן שגודל הבריכה משתנה לפי השטח שהקצתם לה והתקציב לחומרים.

עונה מומלצת לבניית הבריכה

העונה המומלצת להקמת הבריכה היא האביב, בגלל שהמים קרים עדיין אך מספיק חמים בשביל התאקלמות הצמחים. ניתן לבנות את הבריכה גם בקיץ ועד סוף הסתיו, אך התאקלמות הצמחים והדגים עלולה להיות קשה יותר. בחורף, כאשר הטמפרטורות צונחות, החיים בבריכה קשים בלאו הכי וצמחים חדשים יתקשו מאוד להתאקלם.

עכשיו, אחרי שהכל מתוכנן אפשר לאסוף את החומרים והציוד לאתר הבנייה, להפשיל שרוולים ולהתחיל לעבוד!

שלבי הבנייה

את הבריכה אפשר לבנות בעצמכם ביום אחד של עבודה. שניים-שלושה אנשים לעבודה יהיו המספר האידיאלי, אך אם אתם חרוצים במיוחד תוכלו לעשות הכל בעצמכם. בעשרה שלבים קלים להבנה וביצוע תוכלו להקים את בריכת חלומותיכם!

 1. הגדרת גבולות הבריכה – השלב הראשון הוא לתכנן את צורת הבריכה וגבולותיה. את הגבולות נסמן בעזרת הנחת אבני השפה במקום הרצוי. אפשר לשחק עם הצורה והגודל בהתאם לאיך שנראה לכם. סימון הגבולות בעזרת באני השפה עוזר לנו לדמיין את הבריכה לפני שמתחילים לחפור.
 2. חפירה – אפשר להתחיל לחפור! בין אבני השפה, בעזרת מעדר ואת חפירה, התחילו לחפור עד לעומק של לפחות 60 ס"מ, בשביל לקבל עומק נעים לעין וטוב להשתלבות הצמחים. תוך כדי העבודה אפשר להשאיר גבעות אדמה במקומות בהם תרצו מעט הגבהה, בשביל לתת צורה יותר טבעית ולא בור פשוט.
 3. ייצוב אבני השפה – הכינו בטון בעזרת מלט וחול והתחילו להניח את אבני השפה על שכבת בטון של כשלושה ס"מ. חשוב מאוד לשמור על קו גובה אחיד. זאת נעשה בעזרת פלס וקרש בניין ארוך. את הקרש נניח על אבני השפה בשביל לשמור על קו אחיד ובעזרת הפלס נוודא כי האבנים מיושרות ומפולסות. יש לבדוק שכל אבן מאוזנת בפני עצמה ומיושרת ביחס לאבנים האחרות. התהליך קצת ארוך, אך התאזרו בסבלנות שכן זהו שלב חשוב ביותר.
 4. פריסת יריעת בד גיאוטכני – הבד הגיאוטכני שומר על יריעת הגומי האטימה למים מאבנים ודברים אחרים היכולים לחורר אותה. את היריעה נפרוס מעל אבני השפה ולאחר מכן נשטח לקרקעית ונצמיד לדפנות הבריכה. נסו להדק את היריעה ככל האפשר לדפנות ולקרקעית כדי להתאים לגדול הבריכה שחפרתם.
 5. הכנת תשתית למפל – את הפילטר רצוי להטמין בבור קטן מחוץ לבריכה בשביל עבודה יעילה יותר וכדי ליצור אפקט של מפל מים וצליל של מים זורמים. בשלב החפירה נחפור בור קטן, 1-2 מ"ר ועומק של כשלושים ס"מ, מחוץ ומעל לבריכה. אפשר לדפן את תשתית הבור לפילטר בעזרת בטון וכן לשים את הפילטר בתוך דלי בשביל לשמור על ניקיון. בעזרת החלקת הבטון ניצור אגן ניקוז קטן, דרכו המים יזרמו מהפילטר לתוך הבריכה.
 6. כיסוי ביריעת גומי – עכשיו להנחת השכבה האטימה למים בבריכה. פריסת היריעה חייבת להיות מתוחה וצמודה ככל האפשר לדפנות ולקרקעית. בשלב התכנון, כדאי לקחת בחשבון בערך עשרים ס"מ נוספים מכל דופן בשביל לאפשר טווח טעות. את היריעה העודפת נמתח מתחת לאבני השפה שנניח לאחר מכן. נתחיל בפריסת היריעה מעל ומסביב לבריכה ואז נתחיל להצמיד אותה לקרקעית ולדפנות. הקפידו על מתיחה טובה ביריעה ויישרו את כל הקפלים ככל הניתן כדי שלא יבלטו בתוך הבריכה. על כל פינת שמתחנו נניח אבן כמשקולת כדי שנוכל למתוח את שאר הדפנות.
 7. מילוי מים – בעזרת צינור נתחיל למלא את הבריכה במים. בזמן שהמים מתמלאים חשוב לשים לב איפה נוצרים קפלים ולמתוח ולסדר אותם ככל שאפשר. משקל המים משקיע את היריעה לקרקעית ואנו יכולים למתוח את דפנות היריעה. משקולות על דפנות היריעה חשובות בשלב זה כדי שהיריעה לא תשקע כולה למטה.
 8. סגירה סופית באבני שפה – את אבני השפה אפשר להניח בכל צורה שתרצו בשביל ליצור סף יפה ואחיד. ניתן לחזק בבטון בשביל למנוע תזוזה של האבנים, מומלץ במיוחד אם אתם מתכננים לשבת או לעמוד על שפת הבריכה. את שאריות יריעת הגומי נחתוך כדי שלא יבלטו מהצדדים.
 9. חיבור משאבה ופילטר – נניח את משאבת הפילטר במרכז הבריכה ונחבר בעזרת צינור לפילטר שנמצא מחוץ לבריכה. בשלב זה אפשר לשחק עם זרימת המפל ולוודא כי המשאבה והפילטר עובדים בצורה תקינה.
 10. קישוט ועיצוב – אחרי שסיימנו את עיקר העבודה בהכנת הבריכה אפשר להתמקד בחלק היותר יצירתי שלה. זה הזמן לעצב את סביבת הבריכה – סידורי אבנים, חצץ או אבני טוף,
 11. צמחים ופסלים – כפי שדמיינתם אותה. למשפחות זה יכול להיות שלב מעולה לשילוב ילדים קטנים בשתילת פרחים או סידורי אבנים. אחרי שהבריכה מוכנה ומלאה במים אפשר להכניס את אדניות צמחי המים והדגים ולתת להם להתרגל לביתם החדש.

רעיונות לעיצוב הבריכה

במדריך זה תיארנו בפניכם את הדרך הפשוטה והבסיסית ביותר לבניית בריכת נוי, אך ישנם רעיונות רבים ויצירתיים שתוכלו לשאוב מהם השראה:

 • בריכה מצמיגים ישנים – אפשר למצוא בקלות בכל פנצ'ריה או אזור חקלאי, צמיגי טרקטור ישנים יכולים לשמש כבסיס מעולה לבריכה קטנה. את הצמיגים אפשר לקבור באדמה או להניח כבריכה מוגבהת.
 • בריכה מעץ – למי שאוהבים לעבוד בעץ, אפשר לבנות בריכה מוגבהת מעץ וליצור מפלסים ומפלי מים. כל קונסטרוקציה כזו אפשר לקבור באדמה או להניח כמשטח מוגבה.
 • בריכת אמבטיה – אמבטיה ישנה תהפוך לבריכה מהממת! קבורה או מוגבהת, מדופנת בעץ או בצמחים ואבנים, האמבטיה תשמש לנו כדופן מעולה לבריכה. זה שימוש חוזר נהדר בחומרים שהיו נזרקים לזבל במקום. אפשרות דומה היא להשתמש בחבית ישנה חתוכה או דולב שיצא משימוש. שימו לב שחשוב לוודא שהמיכל אטום למים כדי שהבריכה לא תיעלם.

בכל דרך שתבחרו, בכל צורה שתרצו, בניית בריכת נוי בחצר ביתכם היא לא משימה מורכבת ואפילו לא יקרה. שאבו השראה מבריכות אחרות או שיטוט באינטרנט ועצבו את בריכת חלומותיכם. בלי אדריכלים, בלי מעצבי נוף ובלי בעלי מקצוע, כל אחד יכול לעשות בעצמו בריכת נוי יפהפייה בגינה.

ליצירת קשר